סימן מסחרי

סימן מסחרי

לטובת אלו מבינכם, שתוהים מה זה בכלל סימן מסחרי, נסביר. באופן כללי, הסימן המסחרי הוא סמל, כינוי או שם, אשר משמשים לשם הבדלה או לשם זיהוי בין המוצר או בין המותג שלכם, לבין אלו של המתחרים שלכם. הינו חלק אינטגרלי מן המותג של בית העסק שלכם. מדובר אודות התגלמות המוניטין במיטבה שלכם. במשך הזמן, הסימן המסחרי עשוי לצבור מוניטין באופן ניכר. יודעי דבר מעריכים, כי הערך של שמות המותגים, כמו למשל – גוגל או לחלופין אפל, מהווים למעלה מעשרים אחוז מהשווי של השוק הקיים של אפל, לדוגמה.

האם סימן מסחרי מקנה לכם זיכוי כספי במקרים מסוימים?

ממש ככה. ברגע שתרשמו, כחוק, סימן מסחרי, הוא הופך באופן אוטומטי להיותו זכאי לפיצויי ענק אל מול מי שניסה לזייף את מה ששייך לכם. על פי החוק, במידה וגורם כל שהוא ינסה לזייף את המותג שלכם, תהיו זכאים לפיצויים סטטוטוריים, וכן תהיו זכאים לפיצויים פיסיים, לרבות תשלום בגין שכר טרחה של עורך דין. לא תמיד קל להוכיח זיוף אותנטי. בפרט כשהאשם בזיוף אין לו בעיה לזייף מידע חשוב ואף לרמות בדבריו. ולכן, נזק סטטוטורי עשוי לספק אמצעי לפיצוי שבו עשוי להיות יקר מדי או קשה מדי בצורה בלתי רגילה להוכיח הסבת נזק. כמו כן, הרישום של סימנים מסחריים בהחלט מרתיע זייפנים, וזאת באמצעות מתן של החזרי פיצויים, או לחלופין תשלום של שכר טרחתו של עורך הדין, כאשר מוכחים שהזיוף נעשה בכוונת זדון מכוונת מראש.

מה הוא בכלל סימן מסחרי?

אולי היינו צריכים להתחיל מהנושא הזה, אבל תסלחו לנו. שאלת המיליון דולר – מה הוא בכלל סימן מסחרי? על פי ההגדרה המדויקת, הסימן המסחרי כולל כל מכשיר, מלה, סמל או שם, או סינרגיה של כמה מהם ביחד. אשר כל אלה משמשים על מנת להוות כזיהוי וכהבדלה בין המוצרים או בין השירותים של בעל עסק אחד לבין של מתחריו, ומציינים את מקור השירות או המוצר בריש גלי. נהוג להגדיר את הסימן המסחרי בתור לוגו של בית עסק, או השם שלו. אלו צריכים להיות ייחודיים, ובפרט זכירים מאוד, על מנת שקהל היעד שלכם יוכלו לזהות, בלי כל בעיה, את בית העסק שלכם, מבין כל המתחרים שלכם.