מטף כיבוי אש

הקסם של מטף כיבוי אש נובע מהיותו כלי יעיל, וקל לשימוש למען כיבוי שריפות. כן, גם מאלו שיכולות להתלקח באופן מפתיע. בין אם בבית, בחוץ, במשרד, ואפילו באזורים תעשייתיים. במקומות מסחריים אכן יש חובה למגן מפני שרפות ולהחזיק מטף כיבוי אש, ואילו גם בתים יכולים לעשות זאת. בין אם עבור הבית, ובין אם עבור הרכב. ניתן להחזיק מטף כיבוי אש לכל עת. ישנם לא מעט סוגים, המשתנים בגודלם ובתכולתם.

היכן להשיג מטף כיבוי אש?

על מנת להשיג מטף כיבוי אש אפשר פשוט לגשת למקום אמין ומקצועי, ולרכוש מטף כיבוי אש חדש, או למלא ולטפל במטף קיים. ישנם מקומות אשרים מסייעים ללקוחותיהם להתאים מטפים לצרכיהם, כמו גם מעניקים שירותי מילוי ותחזוקה על פי תקן 129.  אחד הדברים המייחדים מטף כיבוי אש, הוא היותי אמצעי די יעיל לכיבוי שריפות.  להלן סוגים שונים של מטפים:

מהו מטף כיבוי אש גז?

מדובר במטף, אשר ממולא בפחמן דו חמצני, המהווה גז שאינו דליק. מתאים לשימוש עבור שריפות אשר מיוחסות ל:

  1. התלקחותם של חומרים דליקים כמו עץ, פלסטיק, נייר וכו'. דהיינו, חומרים "רגילים".
  2. התלקחותם של חומרים דליקים דוגמת שמן, דלק ובנזין.

יתרונם היחסי של מטף כיבוי אש הממולאים בגז, הוא עצם יכולתם שלא להוביל לגרימת נזק רב במהלך השימוש בהם. כך שאם רוצים להחיל אותם על ציוד בעל ערך, כמו מכשור אלקטרוני לסוגיו – אפשר שיהיה ניתן לעשות זאת מבלי להזיק לו. מטפים אלו מיועדים לכיבוי שריפות המיוחסות לדליקת חומרים "רגילים",  ואין הם יתאימו לכיבוי מוחלט של סוגי שריפות אחרים, מסוימים.

מהו מטף כיבוי אש במילוי קצף או אבקה?

סוג אחר של מטף כיבוי אש, הוא זה המכיל קצף או אבקה.

מטף כיבוי אש זה מלא קצף או אבקה, הדוחסים עם חנקן בלחץ. סוג זה של מטפים משמש לכיבוי שריפות מהסוג הבא:

  1. התלקחותם של חומרים רגילים לרבות נייר, עץ ופלסטיק.
  2. התלקחותם של חומרים דליקים כמו שמן, בנזין ודלק.
  3. שריפות המערבות ציוד חשמלי
    1. כמו מכשירי חשמל, מפסקי זרם, שקעים, חיווט וכן הלאה.
      1. זאת כי המטף אינו מוליך. ובשונה מאלו המכילים מים, לא מוביל להתחשמלות.

היתרון היחסי של מטף מסוג זה הוא יכולתו להשאיר אחריו חומר שאינו דליק – כך שישנה הפחתה בסבירות הצתת האש מחדש. החיסרון לכאורה של סוג זה הוא החומר הנשאר לאחריו – שעלול להיות מלוכלך ואף דביק. לכלוך שיש לנקות באופן מידי על מנת לא לפגום במשטחים ובמכשירים שתחת השאריות.